”მას შემდეგ, რაც ორი წლის განმავლობაში” ჰაინანის თავისუფალი სავაჭრო პორტის მშენებლობის ”საერთო გეგმის განხორციელება, შესაბამისმა განყოფილებებმა და ჰაინანის პროვინციამ გამოავლინეს თვალსაჩინო პოზიცია სისტემის ინტეგრაციისა და ინოვაციების შესახებ, ხელი შეუწყეს სხვადასხვა დავალებებს მაღალი ხარისხის და მაღალი სტანდარტებით, და ხელი შეუწყო მნიშვნელოვან პროგრესს ჰაინანის თავისუფალი სავაჭრო პორტის მშენებლობაში.” 20 სექტემბერს, ეროვნული განვითარებისა და რეფორმების კომისიის მიერ ჩატარებულ პრესკონფერენციაზე, წამყვანი ჯგუფის ოფისის ყოვლისმომცველი ჯგუფის უფროსის მოადგილე ჰუანგ ვეივეი, რეფორმების ყოვლისმომცველი გაღრმავებისა და ჰაინანში გახსნის მიზნით, თქვა, რომ თავისუფალი სავაჭრო პორტის პოლიტიკის სისტემა თავდაპირველად შეიქმნა. ჩამოყალიბდა მთელი რიგი პოლიტიკის ზომები ვაჭრობის, ინვესტიციების, ტრანსსასაზღვრო კაპიტალის ნაკადის, ადამიანების შესვლისა და გასვლის, უფასო და მოსახერხებელი ტრანსპორტირების და მონაცემთა უსაფრთხო და მოწესრიგებული ნაკადის გარშემო. მაგალითად, იმპორტირებული საქონლის "ნულოვანი სატარიფო" პოლიტიკის ჩამონათვალი "ერთი უარყოფითი და ორი პოზიტიური", თვითგამორკვევის წარმოების აღჭურვილობისთვის, მანქანებისა და იახტებისთვის, ნედლეული და დამხმარე მასალებისთვის, ტრანსსასაზღვრო მომსახურების ვაჭრობის უარყოფითი სია, უცხოური ინვესტიციების უარყოფითი სია და 15% კორპორატიული და პირადი შემოსავლის გადასახადი. შეღავათიანი პოლიტიკა და ფინანსური გახსნა და სხვა დამხმარე პოლიტიკა, "პირველი რიგის ლიბერალიზაციისა და მეორე რიგის კონტროლის" იმპორტისა და ექსპორტის მართვის სისტემის მფრინავები და საპილოტე მონაცემების ტრანსსასაზღვრო უსაფრთხოების მენეჯმენტი მთავარ სფეროებში ჩატარდა, ყველა მათგანმა უზრუნველყო ინსტიტუციური გარანტიები თავისუფალი სავაჭრო პორტების მშენებლობისთვის.
ჰუანგის მიკროტალღამ თქვა, რომ თავისუფალი სავაჭრო პორტის პოლიტიკის დივიდენდების წყალობით, ჰაინანში საგარეო ვაჭრობისა და უცხოური ინვესტიციების ზრდის ტემპმა ისტორიული ნახტომი შექმნა. საქონლის ვაჭრობის თვალსაზრისით, იგი 2021 წელს გაიზრდება 57,7% -ით, ხოლო მასშტაბები პირველად აღემატება 100 მილიარდ იუანს; მიმდინარე წლის პირველ ნახევარში იგი გაიზრდება წელთან შედარებით 56% -ით, 46.6 პროცენტული პუნქტით უფრო სწრაფად, ვიდრე ეროვნული ზრდის ტემპი, რაც ქვეყანაში მეორე ადგილზეა. მომსახურებით ვაჭრობის თვალსაზრისით, იგი გაიზრდება 55.5% -ით 2021 წელს, 39.4 პროცენტული პუნქტით უფრო სწრაფად, ვიდრე ეროვნული დონე. დიდი მიღწევები გაკეთდა უცხოური კაპიტალის გამოყენებაში. ბოლო ორი წლის განმავლობაში, უცხოური კაპიტალის ფაქტობრივი გამოყენება ყოველწლიურად 52.6% -ით გაიზარდა, ხოლო ახლად დადგენილი უცხოური დაფინანსებული საწარმოების რაოდენობა ყოველწლიურად 139% -ით გაიზარდა.
ბაზრის სიცოცხლისუნარიანობის თვალსაზრისით, ჰუანგის მიკროტალღურმა თქვა, რომ ბაზარზე წვდომის დასვენების სპეციალური ზომები ეფექტურია, საწარმოები ენთუზიაზმით არიან განწყობილნი ჰინანის თავისუფალი სავაჭრო პორტში ინვესტიციით, ხოლო საბაზრო პირები სწრაფად გაიზარდა. ბოლო ორი წლის განმავლობაში, დაემატა 1 მილიონზე მეტი ახალი ბაზრის ერთეულს, რაც ზრდის 28 წლის განმავლობაში. მან ყოველთვიურად შეინარჩუნა ნომერ პირველი პოზიცია ქვეყანაში, ხოლო მიმდინარე წლის აგვისტოს ბოლოსთვის, გადარჩენილი საბაზრო სუბიექტების რაოდენობამ გადააჭარბა 2 მილიონს.
”ჰაინანის თავისუფალი სავაჭრო პორტის ბიზნეს გარემო მუდმივად უმჯობესდება.” Huang MicroWave– მა განაცხადა, რომ ჰაინანის თავისუფალი სავაჭრო პორტის კანონი გამოცხადდა და განხორციელდა, და მრავალი რეგულაციები, როგორიცაა ჰაინანის პროვინციის შუალედური რეგულაციები, ანტი-კონტრაბანდისა და ტროპიკული ტყეების ეროვნული პარკის რეგულაციების შესახებ. ადმინისტრაციული სისტემის რეფორმა გაგრძელდა გაღრმავება. "ერთი ბეჭდის დასამტკიცებლად" რეფორმამ მიაღწია ქალაქების, ქვეყნის და რაიონების სრულ გაშუქებას. შეიქმნა "ერთი ფანჯარა" საერთაშორისო ვაჭრობის, ინვესტიციებისა და ნიჭისათვის. წლის პირველ ნახევარში, იმპორტის და ექსპორტის საბაჟო განწმენდის დრო შემცირდა, შესაბამისად, 43.6% და 50.5% -ით. ნივთები გაფართოვდა 111 ნივთზე. მუდმივად გაძლიერდა ინტელექტუალური საკუთრების უფლებების დაცვა. გამოცხადდა ”რეგულაციები ჰაინანის თავისუფალი სავაჭრო პორტის ინტელექტუალური საკუთრების უფლებების დაცვის შესახებ” და ოფიციალურად შეიქმნა ჰაინანის თავისუფალი სავაჭრო პორტის ინტელექტუალური საკუთრების სასამართლო.